Odsłonięcie IEEE Milestone "Transmisja energii elektrycznej na duże odległości przy użyciu trójfazowego prądu przemiennego"
PTETiS Odział Zielona Góra wspierał aktywnie IEEE w organizacji uroczystości odsłonięcia IEEE Milestone "Transmisja energii elektrycznej na duże odległości przy użyciu trójfazowego prądu przemiennego" (IEEE Milestone "Long distance transmission of electrical power using three-phase alternating current").
Koncepcja pierwszej w świecie transmisji trójfazowej energii elektrycznej na dużą odległość została pioniersko wykorzystana już po kilku latach, tj. w 1896 r. w Zielonej Górze. Była to transmisja na odległość ok. 25 km ze współczesną częstotliwością 50 Hz z elektrowni wodnej w Nowogrodzie Bobrzańskim do samej Zielonej Góry. W odróżnieniu od pierwszego eksperymentu z 1891 r. linia zielonogórska pracowała komercyjnie wiele lat. Dlatego IEEE Milestone umieszczono w Parku Winnym, jednym z najpiękniejszych miejsc w Zielonej Górze z widokiem na obiekt zasilony pierwszą linią komercyjną. Odsłonięcie poprzedziły wystąpienia Pani Prezydent IEEE prof. Kathleen Kramer z Uniwersytetu w San Diego, dotyczące wyróżnionego osiągnięcia oraz wystąpienia opisujące historię linii zasilającej Zieloną Górę wygłoszone przez Prof. Radosława Domke a także współczesnych rozwiązań dla sieci dystrybucyjnej wykorzystujących m.in. uczenie maszynowe będących wynikiem współpracy ENEA Operator oraz Uniwersytetem Zielonogórskim, które przedstawili dr Przemysław Starzyński i prof. Robert Smoleński.
Szczegóły dotyczące wydarzenia zamieszczono na stronie: https://zgmilestone.pl/pl/strona-glowna/
<< Powrót
|